top of page

Arşiv Dergi - Sayı 15 - 12.2021

Derginin dördüncü sayısı, 12.2021 tarihinde Ulya Soley’in küratörlüğünde ve 15 sanatçının katılımıyla yayınlandı. Ulya Soley dergiye kendi hayalini gerçekleştirebileceği bir platform olarak yaklaştı ve bu yaklaşımını katılımcılarla beraber kişisel bir anlatıya çevirdi. Özel hayatı paylaşarak kamusal bir yapıya dönüştürme, bu dönüşüm sırasında hem öznel hem kamusal mahremiyet kavramlarını sorgulama, bir basılı yayının bu sorgulamaların kalıcılığını sağlayan bir mecra haline gelmesi, derginin bu sayısını daha önceki sayılarından ayırıyor.

Derginin hiyerarşik yapıların dışında kalmaya çalışan, fikirlerin sunulması için kalıcı bir mecra oluşturma çabasına inanan Ulya Soley, bu katılımıyla derginin dağarcığını genişletti. Bu genişleme derginin bundan sonraki sayıları için de heyecan verici çalışmaların önünü açmış oldu.

Kendi yapısını, katılımcıların üretimleriyle beraber, zaman içinde oluşturan dergi, dördüncü sayısıyla beraber iki yıllık bir yayın süresini geride bırakmış oldu. Tüm şablonsal kurgusuna rağmen, dinamik bir yapı oluşturmaya çalışan dergi, katılımcıların ürettikleri çalışmalarla beraber sanat yaklaşımını 6 ayda bir gerçekleştiriyor.

Sergen Şehitoğlu

12_2021_15_dergi.jpg
bottom of page